شما اینجا هستید: خانه / دسته‌بندی نشده / آموزش CNC -کنترل GSK , FANUC, SIEMENS – برنامه نویسی و اپراتوری

آموزش CNC -کنترل GSK , FANUC, SIEMENS – برنامه نویسی و اپراتوری

 وب سایت شخصی مهندس اسد بدل زاده

( با دو دهه تجربه به عنوان مهندس تکنولوِژی – باز نشسته ماشین سازی تبریز )

موبایل :  ۰۹۱۴۸۸۷۲۲۵۱

ایمیل : controlcaran@gmail.com

آموزش CNC – تراش و فرز GSK , FANUC , SIEMENS  :

  امروزه در بخش صنعت ماشینهای CNC  از اساسی ترین و تاثیر گذار ترین ابزارهای مورد نیاز به شمار می رود . با پیشرفت تکنولوژی نیاز برای ساخت انواع قطعات پیچیده در فرمها و اندازه های گوناگون در تیراژ بالا روز به روز بیشتر می شود . صنایعی مثل خودرو سازی و نظامی و قالبهای صنعتی و غیره از مشتریان اصلی ماشینهای CNC هستند . ماشینهای CNC   بر حسب نوع عملیات ماشینکاری و ابعاد قطعه در انواع مختلف ساخته می شوند که ماشینهای تراش و فرز و بورینگ از جمله ماشینهای CNC  هستند که کاربرد بیشتری نسبت به بقیه ماشینهای CNC دارند .

1

ماشینهای CNC از نظر ساختار از دو بخش اصلی سخت افزاری و نرم افزاری تشکیل شده اند که بخش سخت افزاری همان قطعات اصلی شامل بدنه و کاوربندی و تابلوهای برق و اسپندل و غیره می باشد که در کارخانه های تولید کننده ماشین های ابزار ساخته می شود . بخش دوم یا همان نرم افزاری همان سیستم کنترل کننده قسمتهای سخت افزاری است که وظیفه این بخش کنترل و هدایت و نظارت بر بخشهای مکانیکی ماشینهای CNC است . این بخش اساسا به عنوان مغز ماشینهای CNC عمل می کند و میتواند تمام یا بخش عمده ای از قسمتهای مکانیکی ماشین CNC را که حین اجرای برنامه در عملات ماشینکاری نقش دارند را کنترل کند . بخشی از نحوه کنترل قسمتهای مکانیکی توسط برنامه نویسی PLC تعیین می شود که در آن هماهنگی بخشهای مختلف قطعات مکانیکی و برقی با هم تعیین می شود بخشی دیگر توسط برنامه نویسی توسط فرمانها و سیکلهای سیستم تعریف می شود که ماشینکاری قطعات توسط این برنامه ها انجام می شود . در حالت کلی پس از ساخته شدن ماشینهای CNC و نسب آنها در محل کار مشتری با این نوع برنامه نویسی که همان برنامه ماشینکاری قطعه کار می باشد بیشتر سرو کار دارد . پس از ارکان اصلی ماشین CNC برای صاحبان این ماشین آلات یاد گیری و آموزش برنامه نویسی سیستم کنترل نصب شده روی ماشین CNC می باشد که با توجه به این سیستم کنترل باید آموزشهای لازم را  دیده باشد تا بتواند عملیات لازم برای ماشینکاری قطعه مورد نظر را برنامه نویسی و سپس آن را عملیاتی کند .

2

امروزه انواع مختلفی از سیستم های کنترل در بازار موجود است که توسط شرکتهای سازنده روانه بازار شده است و بسته به نوع ماشین CNC و ساختار آن در کارخانه سازنده ماشینهای CNC روی آنها نصب می شود . در بازار ایران در حال حاضر اکثر ماشینهای CNC موجود دارای سیستم کنترل  SIEMENS  و FANUC و در برخی موارد از سیستمهای  MITSUBISHI  و  GSK  استفاده می شود و هر یک  با توجه به نوع ماشین نصب شده روی آن از ورژنهای مختلفی استفاده می شوند .

3

با توجه به همه این توضیحات  لازمه استفاده صحیح و بهینه از ماشینهای CNC یادگیری و آموزش برنامه نویسی سیستم  کنترل نصب شده روی دستگاه می باشد چرا که بدون یادگیری این مهم شما نمی توانید ماشین مورد نظر را راه اندازی کرده و از آن استفاده کنید . اگر کسی در این زمینه مطالعه کرده باشد متوجه خواهد شد که در ایران منابع و کتب و جزوه خاصی که بتواند موارد ذکر شده را به صورت کافی و لازم آموزش دهد به طوری که کاربر بتواند ماشین CNC مورد نظر را برنامه نویسی کرده و آن را به صورت  عملیاتی انجام دهد نیست و اکثر کسانی که این ماشین آلات را خریداری کرده اند در مورد آموزش و برنامه نویسی آنها دچار مشکلات و صرف هزینه زیاد شده اند یا اگر کتبی هم چاپ شده باشد حالت عمومی و کلی از برنامه نویسی را در آنهاآورده اند .

بر این اساس و با توجه به نیاز عمومی در صنعت و نیز مراکز آموزش فنی و حرفه ای و علی الخصوص مراکز دانشگاهی و هنرستانها اولین و کاربردی ترین وب سایت تخصصی و کاربردی آموزش برنامه نویسی و اپراتوری انواع سیستمهای کنترل ماشینهای CNC  برای علاقه مندان ایجادکرده ام تا کسا نی که نیاز به یادگیری این موارد را دارند بتوانند به راحتی از این منابع استفاده کنند .

 اینجانب براساس تجربیات چند ساله در مورد آموزش و برنامه نویسی انواع ماشینهای CNC  به عنوان مهندس تکنولوژی در ماشین سازی تبریز و کارگاهها و کارخانه های تولیدی و صنعتی و آشنایی کامل از نیازهای واقعی آموزشی کارگاههای صنعتی و همچنین مراکز دانشگاهی و فنی و حرفه ای اقدام به تهیه اولین و کاربردی ترین جزوات و فیلم های آموزشی برای انواع سیستمهای کنترل به زبان فارسی و مصور نموده ام .

این جزوات به صورت کامل و در عین حال ساده تهیه شده و برنامه نویسی و اپراتوری هر سیستم کنترل به صورت جداگانه و کامل آموزش می دهد . هر شخصی می تواند با مطالعه این جزوات و فیلمهای آموزشی و یادگیری پیش نیازهای برنامه نویسی ( نقشه خوانی – ابزار شناسی – روشهای ماشینکاری ) ماشین CNC که با این سیستم کنترل کار می کند را به راحتی برنامه نویسی کند .فیلمهای آموزشی توسط نرم افزار مخصوص طوری تهیه شده که شما نیاز نیست که حتما کنار دستگاه CNC باشید یا حتما این دستگاه را برای یادگیری حتما خریداری کنید چرا که محیط آموزش  داده شده طوری است که شما مثل اینکه با ماشین کار می کنید .

استفاده از این جزوه و فیلم های تهیه شده چند مزیت مهم برای کاربران آنها دارد که در زیر به آنها اشاره می کنم :

۱-    کاهش هزینه آموزش : اشخاصی که اقدام به تهیه ماشینهای CNC کرده اند برای راه اندازی و استفاده عملی از این ماشینها هزینه های زیادی را برای یادگیری صرف می کنند و این مورد در مواقعی که مسافت  با مبدا آموزش دهنده زیاد باشد به مراتب زیادتر خواهد شد که گاهی این هزینه به چند میلیون تومان می رسد ولی با توجه به قیمت جزوه ها و فیلمهای آموزشی که در مقایسه با هزینه آموزش ناچیز است تهیه این جزوه ها خیلی با صرفه و ماندگار است و کاربران هر موقع لازم شد می توانند به آنها مراجعه و رفع اشکال کنند .

۲-    کاهش زمان آموزش  : این جزوه ها و فیلمها از لحاظ محتوا چنان کامل هستند که اکثر موارد برای آموزش برنامه نویسی و اپراتوری با تمام نکات کلیدی در آنها درج شده و کاربران با مطالعه کامل آنها آشنایی کاملی از موارد یادداشت شده پیدا می کنند . این جزوه ها به زبان ساده همراه با مثالها و تصاویر باعث یادگیری سریع و به طبع آن کاهش زمان آموزش خواهد شد .

۳-    ارائه اطلاعات سیستم کنترل : اکثر اشخاصی که ماشینهای CNC خریداری می کنند اطلاع کافی از تواناییهای سیستم نصب شده روی ماشین را ندارند و به آن هم دقت نمی کنند و فقط به مشخصات مکانیکی و ابعادی آن را مد نظر داشته که در صورت مطابقت اقدام به خرید دستگاه می کنند غافل از اینکه شاید سیستم کنترل دستگاه از نظر امکانات برنامه نویسی  جواب گوی آنها نباشد . ولی با مطالعه این جزوه ها آگاهی کلی از امکانات برنامه نویسی و عملیاتی سیستم کنترل به شما می دهد که این توانایی را پیدا می کنید که در انتخاب ماشین CNC  دلخواه دچار اشتباه نشوید با توجه به قیمت بالای این دستگاهها توجه به این بند باعث آشنایی شما و جلوگیری از ضررهای احتمالی خواهد بود .

۴-    اشتغال زایی : بیشتر جوانانیکه که در مراکز فنی و حرفه ای یا دانشگاهها آموزش دیده اند از نظر کار عملی و حتی برنامه نویسی ماشینهای CNC   از تجربه و آشنایی کمتری برخوردارند که این مورد باعث می شود که این افراد در اشتغال دچار مشکل شوند ولی با مطالعه مکرر و دقیق این جزوه ها و فیلمهای آموزشی قادر خواهند بود تا اطلاعات خود را در زمینه برنامه نویسی و اپراتوری افزایش داده تا در اشتغال در کارگاهها و کارخانه ها  از اولویت خاصی برخوردار شوند .

شما کاربران عزیز بر حسب نیاز شخصی و کاری می توانید با مشاهده صفحات نمونه هر سیستم کنترل هریک از جزوه ها را تهیه و استفاده کنید .

درباره admin

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

رفتن به بالا